Imprezy okolicznościowe to doskonały sposób na uczczenie ważnych momentów w życiu prywatnym czy zawodowym. Przyjęcia rodzinne czy spotkania z pracownikami w przestrzeni innej niż biuro dają możliwość świętowania, ale także integracji czy tworzenia wspomnień. Dlaczego warto organizować przyjęcia okolicznościowe i jak stworzyć w ich trakcie niepowtarzalną atmosferę?
Impreza okolicznościowa: na czym polega?
Na czym polega impreza okolicznościowa? To wydarzenie zorganizowane z okazji jakiegoś szczególnego momentu — zarówno na polu prywatnym, rodzinnym, jak i zawodowym. Takie przyjęcie to okazja do świętowania, ale także integracji i zabawy w gronie bliskich czy współpracowników.
Przyjęcia okolicznościowe mogą przybierać rozmaite formy w zależności od okazji czy preferencji organizatorów. Najczęściej są to:
- kameralna uroczystość w domu,
- wystawne przyjęcie w restauracji,
- elegancki bankiet z wystawnym cateringiem,
- tematyczny event w plenerze.
W każdym przypadku liczy się przede wszystkim stworzenie odpowiedniej atmosfery spotkania. To dzięki niej zaproszeni goście mogą oddać się celebracji osiągnięć lub ważnych wydarzeń.
Imprezy okolicznościowe – 10 powodów organizacji imprez
Każdy powód jest dobry, aby zorganizować imprezę okolicznością. Oto najważniejsze.
1. Świętowanie ważnych momentów
Imprezy okolicznościowe pozwalają na celebrację tego, co dla Ciebie ważne. Niezależnie od tego, czy będzie to rocznica ślubu, urodzin, jubileusz w pracy czy awans — każde z tych zdarzeń zasługuje na uczczenie.
2. Okazja do budowania relacji
Spotkania i rozmowy na imprezach okolicznościowych sprzyjają budowaniu i wzmacnianiu więzi między członkami rodziny, przyjaciółmi czy współpracownikami. Już samo wspólne świętowanie zbliża do siebie, tworzy wspomnienia i wzmacnia więzi.
3. Motywacja i integracja zespołu pracowników
Jeśli organizujesz imprezę firmową, spotkanie może korzystnie wpłynąć na integrację zespołu oraz jego nastawienie do pracy. To przede wszystkim okazja do lepszego poznania się nie tylko od strony zawodowej, co może przyczynić się do pozytywnych zmian w codziennej pracy.
4. Możliwość promowania wizerunku firmy
Do imprez okolicznościowych na gruncie zawodowym można zaliczyć np. seminaria, konferencje lub bankiety. Każde z nich może posłużyć jako narzędzie do promowania firmy i budowania jej pozytywnego wizerunku.
5. Okazja do wyróżnienia osób zasłużonych
Wręczanie nagród czy wyróżnień bliskim, przyjaciołom czy pracownikom podczas imprezy okolicznościowej nadaje takim osiągnięciom jeszcze bardziej wyjątkowy wymiar.
6. Budowanie wspomnień
Wspólne świętowanie ważnych momentów to tworzenie chwil, które na długo zostają w pamięci gości.
7. Okazja do wyrażenia wdzięczności
Impreza okolicznościowa może być formą gestu podziękowania bliskim czy współpracownikom. Z pewnością zostanie on zapamiętany na długo i być może zadziała lepiej niż podziękowanie w formie fizycznego upominku.
8. Korzyści dla rozwoju osobistego
Organizując imprezy okolicznościowe, możesz rozwinąć swoje kompetencje planowania, zarządzania czasem czy radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, nie wspominając o wzmocnieniu umiejętności komunikacyjnych.
9. Okazja do nawiązywania nowych kontaktów
Tzw. networking to jedna z najważniejszych korzyści z uczestnictwa w imprezach firmowych czy branżowych. Polega on na poznaniu nowych ludzi i poszerzaniu swojej sieci zawodowej, co służy wymianie doświadczeń i nawiązaniu współpracy.
10. Okazja do zaznania rozrywki i relaksu
Imprezy okolicznościowe stwarzają idealne warunki do zabawy, odpoczynku i oderwania się od codzienności.
Bez względu na okazję, warto zainwestować czas oraz środki na organizację imprez okolicznościowych. Jak jednak zrobić to tak, aby każdy gość czuł się na niej dobrze, a po powrocie do domu z uśmiechem wspominał event?
Jak skutecznie planować imprezy okolicznościowe?
Aby skutecznie zaplanować imprezę okolicznościową, zwróć uwagę na kilka kluczowych punktów.
- Na początku określ cel i charakter spotkania — dalsze planowanie zależy od tego, czy organizujesz wydarzenie o charakterze formalnym czy luźnym i niezobowiązującym.
- Kolejnym krokiem jest ułożenie listy gości. Jej kształt wpłynie z kolei na wybór miejsca, budżet całej imprezy czy menu (czy będzie ono w formie bufetu, zostanie zaserwowane jedno danie główne, czy może porcje będą serwowane przez kelnerów).
- Na sukces imprezy duży wpływ będzie miało to, czy wynajmiesz salę, restaurację, czy zdecydujesz się na organizację przyjęcia w domu lub ogrodzie. W tym ostatnim przypadku śledź uważnie prognozy pogody, aby nie dać się zaskoczyć i by na gości w razie czego czekała alternatywna sala.
- Nieodłącznym elementem, a często nawet głównym punktem imprez okolicznościowych jest gastronomia. Przy planowaniu menu weź pod uwagę charakter spotkania oraz preferencje gości. Możesz skorzystać z cateringu lub przygotować posiłki czy przekąski we własnym zakresie.
Jeśli przed Tobą organizacja większego wydarzenia, możesz zdać się na doświadczenie specjalistów, którzy zadbają o każdy aspekt spotkania.
Niepowtarzalna atmosfera z Lowee — korzyści z imprezy okolicznościowej
Organizacja imprezy okolicznościowej ze wsparciem firmy eventowej to jeden ze sposobów na udane przyjęcie. Korzystając z jej usług:
- spędzisz czas wspólnie z zaproszonymi gośćmi, zamiast martwić się o zaplecze imprezy,
- zaoszczędzisz pieniądze, ponieważ przedsiębiorcy z branży mają nie tylko rozległą sieć kontaktów, ale także lepszą pozycję negocjacyjną, jeśli chodzi o ceny usług czy produktów,
- zminimalizujesz ryzyko nieprzewidzianych sytuacji, ponieważ ewentualnymi niespodziankami zajmie się obsługa przyjęcia.
Zdaj się na doświadczonych event managerów Lowee i zyskaj pewność, że Twoja impreza okolicznościowa przebiegnie zgodnie z planem!